Najpopularniejsze miasto zimą w Polsce. Centrum sportów zimowych, atrakcje dla dzieci i czasem jedyne miejsce na mapie Polski, gdzie jest śnieg. Kolej na Gubałówkę za kilkanaście lat będzie obchodzić setną rocznicę, a powstała dokładnie w 1938 roku. Samo Zakopane ma około 400-letnią tradycję. Dziś może pochwalić się rozbudowaną bazą noclegową, szeroką ofertą gastronomiczną i nieograniczonymi możliwościami spędzania wolnego czasu.
Drugie miasto co do wielkości na Podhalu
Najbardziej znane miasto Podhala nie jest największym pod względem ludności, przed Zakopanem jest Nowy Targ. Początkowo była to niewielka osada, powstała na obszarach pasterskich. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z końca XVI wieku, a w drugiej połowie XVII wieku we wsi mieszkało 43 mieszkańców. Dziś w Zakopanem mieszka ponad 27 tys. mieszkańców, a rocznie miasto odwiedza półtorej miliona turystów i nie jest dziwną sytuacją, że w mieście podczas różnych wydarzeń sportowych, ferii, świąt jest więcej turystów niż mieszkańców. Rodowici mieszkańcy wciąż decydują się na budowę domów w tradycyjnym dla tego regionu stylu.
Dziś Zakopane popularne jest nie tylko wśród Polaków, bo odwiedzane równie chętnie przez turystów z zagranicy, a co ciekawe w ostatnich latach można zaobserwować więcej turystów z krajów arabskich. Od niedawna na turystów, którzy wynajmują kwatery bez wyżywienia, czeka kolejne udogodnienie, pod postacią śniadań na ciepło. Szczegóły na stronie https://www.break-fast.pl/. Na terenie Zakopanego i Kościeliska dowóz za darmo, a w ofercie kilka pakietów śniadań, można również zamówić dodatki.
Skąd wzięła się nazwa miasta?
W tradycji powtarzana jest historia o mężczyźnie, który zaczął przekopywać teren i zaczęto na nie niego mówić kopane, a że mieszkał on za tym obszarem przyjęto Zakopane. A skąd nazwa najbardziej znanej ulicy w Zakopanem i jednej z najbardziej znanych w Polsce, czyli Krupówek. To nie jest owiane tajemnicą, wcześniej była w tym miejscu polana o tej nazwie, którą zaś określano tak od nazwiska pewnej rodziny, państwa Krupowskich. Kasprowy Wierch, dzięki kolejce zdobędziesz w 12 minut, a powstała ona w 1936 roku. Najpopularniejszym produktem regionu jest oscypek, ale odwiedzając Zakopane warto spróbować innych rarytasów, których nie dostaniemy w każdej karczmie. Proste zupy jak bryjka czy kluski hałuski nie są popularne, a to one właśnie są na co dzień gotowane na Podhalu.
Zakopane to magiczne miejsce, pełne urokliwych miejsc i tajemnic, które warto odkrywać!