Bardzo często podstawowym kryterium wyboru noclegu w Zakopanem jest jego cena. I tu nie oszukujmy się, to miasto do najtańszych nie należy. Za regułę należy przyjąć, że im bliżej centrum, a dokładnie Krupówek, tym cena pokoju będzie wyższa. Pod tym względem oczywiście same Krupówki są najdroższe, choć w tzw. niskim sezonie, łóżko w dormitorium z dzieloną łazienką w hostelu znajdziemy za 30 zł. Nie ma jednak złudzeń, że samo centrum to wyższy koszt noclegu.
Kiedy najtaniej, kiedy najdrożej
Aby zoptymalizować koszty pobytu w Zakopanem należy zrozumieć jak wygląda sezon turystyczny. Bo to on w znacznym stopniu kształtuje ceny. Na pewno najdroższy jest okres sylwestrowo-noworoczny i tu jeżeli za cenę bazową przyjmiemy tą z sezonu niskiego (czyli najniższą), to na Sylwestra należy tą kwotę pomnożyć przez cztery i do tego liczyć się, że oferta obejmuje minimum trzy dni pobytu, a czasem nawet ponad tydzień, czyli od Wigilii do Nowego Roku (8 dni). Nie ma też co liczyć na zniżki w okresach obejmujących Puchar Świata w Skokach Narciarskich, Wielkanoc, Weekend Majowy, Boże Ciało, czy pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Wtedy ceny noclegów kształtują się w kwocie dwukrotności przyjętej ceny bazowej.
Sezon letni, zimowy i niski
Wyżej wymienione okresy to czas, kiedy Zakopane przeżywa największe oblężenie turystów i w ogóle warto sobie zarezerwować kwaterę zawczasu, bo na tydzień przed będzie zdecydowanie za późno, a jeśli chodzi o Sylwestra to w ogóle najlepiej jest zrobić rezerwację rok wcześniej (tak, to nie przesada). Ale są tez sezony zimowy i letni. Zimowy trwa od połowy grudnia do połowy marca i tu (oczywiście poza wyżej wymienionymi wyjątkami) zapłacimy o jakieś 30 procent więcej, podobnie jest w sezonie letnim, od połowy czerwca do końca września, za wyjątkiem wspomnianych dwóch tygodni sierpnia. Cała reszta, czyli niecałe pół roku, to sezon niski.
Który sezon wybrać?
Jeżeli kierujemy się jak na wstępie, tylko kryterium ceny, to oczywiście sezon niski. Ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie atrakcje turystyczne mogą być czynne. Na przykład kolejka na Kasprowy Wierch przechodzi zazwyczaj w kwietniu i w listopadzie kilkudniowy przegląd techniczny. Na pewno wiele stoisk i punktów gastronomicznych ogranicza swoje godziny pracy, kiedy turystów jest mniej. Ale ma to też swoje dobre strony, ponieważ i Krupówki i Gubałówka są mniej zatłoczone, podobnie jest z górskimi szlakami – w niskim sezonie nie ma kolejek do bramek wejściowych, a i miejsce na parkingu łatwiej jest znaleźć.